Znani podróżnicy w karykaturze

Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński i wielu innych znanych  podróżników uwiecznił na rysunkach Przemysław Tytus Krupski. 30 marca 2023 roku w siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie przy ulicy Senatorskiej odbył się wernisaż wystawy prac utalentowanego artysty. – Impreza ta jest powrotem do naszych spotkań kulturalnych po przerwie spowodowanej pandemią – podkreślił Jacek Treichel, Sekretarz Generalny ZG PTTK, witając gości.

Dziękując za zorganizowanie wernisażu, Robert Mazurek wręczył Marii Janowicz, kierownikowi Centralnej Biblioteki PTTK, oraz Jackowi Treichelowi, Sekretarzowi Generalnemu ZG PTTK, medale pamiątkowe „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami"

Wielu uczestników wernisażu podkreślało, że prace oddają podobieństwo znanych postaci z humorem i życzliwością

Sympatyczne karykatury są pokłosiem spotkań autorskich organizowanych od 2012 roku w Radzyniu Podlaskim. Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury a zarazem prezes „Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, zafascynowany literaturą podróżniczą, wpadł przed laty na pomysł, aby zapraszać znanych globtroterów, alpinistów, zapalonych turystów, autorów albumów i przewodników. Projekt zyskał wsparcie Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych oraz Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim.  –  Przedsięwzięcie chwyciło – wspomina Robert Mazurek. – Przyczyniło się do tego duże zaangażowanie władz miasta. Powstał też Skwer Podróżników w Radzyniu, gdzie odwiedzający co kwartał miasto globtroterzy odsłaniają swoje tabliczki.

Goście opowiadają o miejscach na świecie odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo, dzielą się swoimi wrażeniami z podróży, przywożą pamiątki, zdjęcia. Spotkania są okazją do organizowania projekcji filmów, warsztatów czy koncertów. Stało się tradycją, że każdy gość otrzymuje w upominku karykaturę autorstwa Przemysława Tytusa Krupskiego, radzyńskiego plastyka. Jak twierdzi Robert Mazurek, wszyscy goście byli dotychczas pozytywnie zaskoczeni prezentem i… rozbawieni.

„Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”, a było ich dotychczas 45, cieszą się dużym zainteresowaniem, np. na spotkanie z Nelą Małą Reporterką przybyło ponad 800 osób, palmę pierwszeństwa musiał jej oddać nawet „król” podróżników – Wojciech Cejrowski, który zgromadził 750-osobową widownię.

Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” ustanowiło także medal pamiątkowy, który – oprócz karykatury – wręczany jest kolejnym gościom.

Wystawa „Znany podróżnicy, turyści i alpiniści w karykaturze” była prezentowana jesienią 2022 roku w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, gdzie w ciągu dwóch miesięcy obejrzało ją prawie 10 tys. osób.

Zdjęcia Tomasz Młynarczyk