Pustynia Błędowska

Tak o niej pisano przed wojną: "Największa w Europie, Polską Saharą zwana. A kto by zlekceważył jej obszar, gdyż zbyt szeroką i długą nie wydaje się na oko, niech spróbuje parę kilometrów przespacerować się po niej. A warto. Można przy odpowiedniej pogodzie być świadkiem zjawiska mirażu - Fata Morgany".

lipiec-wrzesień/3(3)2020

Nie każdy wie, że na terenie Polski mamy własną, narodową pustynię. To Pustynia Błędowska, znajdująca się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.  Na jej terenie kręcono polski film „Faraon” (ekranizacja powieści Bolesława Prusa) z Jerzym Zielnikiem w roli głównej.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.360479, 19.520001. Przez pustynię prowadzi szlak pustynny oznakowany w terenie kolorem żółtym. Pustynia Błędowska otwarta jest 24 godziny na dobę, dlatego zwiedzanie możliwe jest w każdej chwili. Cennika nie ma, ponieważ wstęp jest bezpłatny.

Od wczesnych lat XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon. Podczas I wojny światowej ćwiczył tu przed bitwą pod Krzywopłotami batalion pomocniczy piechoty legionowej. W okresie międzywojennym obszar ten wykorzystywała do ćwiczeń piechota i artyleria Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie, a w czasie II wojny światowej pustynia służyła jako poligon niemieckiej Afrika Korps oraz niemieckim lotnikom z bazy Udetfeld koło Siewierza. Obecnie tylko część północna pustyni wykorzystywana jest jako poligon wojskowy. Od strony Chechła oraz na górze Czubatce w Kluczach było niegdyś stanowisko dowodzenia, jednak z powodu groźby zawalenia ruiny usunięto.
Na Pustyni Błędowskiej została zrealizowana ekranizacja 'Faraona' Bolesława Prusa.
Promocją i ochroną Pustyni zajmuje się stowarzyszenie Polska Sahara.

Istnieją trzy główne punkty widokowe na Pustynię Błędowską.

Pierwszy punkt widokowy mieści się w Kluczach – na wzgórzu Czubatka . Można tam dojść pieszo lub dojechać samochodem, poruszając się ulicą Rudnicką, Podgórną i Górną.  Dojazd do Pustyni Błędowskiej oznakowany jest tabliczkami z napisem Czubatka – Pustynia Błędowska. Widać stąd doskonale panoramę Pustyni aż po Dąbrowę Górniczą. Miejsce to jest szczególnie popularne wieczorem, gdzie przepięknie widać zachód słońca. Na miejscu jest duży parking i taras widokowy oraz altanka, gdzie można usiąść i odpocząć. Z Czubatki można przejść do samej pustyni korzystając ze szlaku żółtego, który prowadzi do samego Błędowa na zachodni kraniec pustyni.

Drugi punkt mieści się w miejscowości Chechło – wzgórze Dąbrówka.  Oprócz wspaniałych widoków, zawiera również bezpośrednie dojście do Pustyni. Można bezpośrednio „poczuć” jaki chodzi się po piasku (co wcale nie jest takie łatwe). Dojazd do Pustyni oznakowany jest brązowymi tabliczkami z białymi napisami „Pustynia Błędowska”. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość oglądania skoków spadochronowych, które często się odbywają nad terenem Pustyni Błędowskiej.

Dojazd do punktu widokowego w Chechle: należy skręcić w lewo jadąc ulicą Kluczewską – wg tabliczek informacyjnych.

Trzeci punkt widokowy – Róża Wiatrów – powstał w części Pustyni Błędowskiej do której można dojechać z drogi łączącej Klucze i Hutki (Bolesław).

Olbrzymia konstrukcja z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych, platformami widokowymi i zadaszeniami oraz parking znacząco poprawiła dostępność Pustyni dla zwiedzających oraz organizatorów wszelkich imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i edukacyjnych.

Dominika Szymborska

Mapa: Wydawnictwo Compass.