Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry”

• 1280px-Palmiry_Cemetery

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Wkraczacie na trasy 60. Centralnego Zlotu Młodzieży „PALMIRY 2020”. Zawsze naszym zamiarem jest przypomnienie tych mniej znanych fragmentów historii osób, czasem już zapomnianych, związanych z całym okresem walki Polaków o wolności niepodległość. Jak co roku,zachęcamy Was także do podziwiania piękna Puszczy Kampinoskiej, do jej poznania i pokochania, a w konsekwencji do aktywności w ochronie przyrody.

lipiec-wrzesień/3(3)2020

Na trasach spotkamy się w gronie kilku pokoleń turystów. To jedno z niewielu miejsc, jednoczących „dinozaurów” i „maluchy”, wytrawnych turystów,doświadczonych harcerzy, ale i niedzielnych wędrowców. Wszyscy chcą tu być, spotkać znajomych, zobaczyć, przeżyć... Tu historia przeplata się z przygodą, rekreacja z wyczynem, a radość z nostalgicznymi wspomnieniami.Wszyscy ruszymy krętymi szlakami, którymi przed nami przechodziła Historia. Pochylimy się przy bezimiennych mogiłach i tablicach ku czci bohaterów. Skłonimy się przed pomnikami przyrody oraz zabytkami dalszej i bliższej historii.

Stając wspólnie wokół ogniska na polanie w Pociesze,czy na zbiórce pod Krzyżem Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”, maszerując Palmirską Drogą Śmierci,czy uczestnicząc w Apelu Pamięci na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach, wspomnimy nie tylko tych, którzy przed laty oddali swoje życie w walce lub cierpieniu. Będziemy też wspominać nasze starsze Koleżanki i starszych Kolegów, współtwórców programu i organizatorów kolejnych Zlotów oraz tych, którzy odeszli na wieczną wędrówkę po niebieskich szlakach.I kiedy już przebrzmi salwa honorowa, odmaszerują sztandary, przygasną pochodnie i reflektory – zatrzymajmy się jeszcze na chwilę zadumy. Pomyślmy, jak żyć, jak działać – by tego wielkiego daru przodków, jakim jest Polska, nie zmarnować...

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczeod 70 lat ,bazując na spuściźnie poprzedników, już od ponad 140 lat stara się organizować imprezy turystyczne w harmonii z przyrodą, odpowiadając definicji „zrównoważonej turystyki”. Również nasz Zlot jest przykładem takiej imprezy, organizowanej z uwzględnieniem pojemności turystycznej Kampinoskiego Parku Narodowego,w ścisłej współpracy zj ego Dyrekcją i Strażą Parku. Pamiętajmy o tym wszyscy podczas zlotowej wędrówki.Do zobaczenia na palmirskim szlaku.

Więcej informacji: