Wycieczka piesza „Przez Diablą Górę”

20 lutego odbyła się wycieczka piesza, zorganizowana przez Oddział PTTK w Żarnowie. Głównym celem imprezy była promocja Turystyczno-Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów, która funkcjonuje od 1 stycznia 2021 r.

Przy pomniku Polski Walczącej na szczycie Diablej Góry

Wycieczka miała charakter indywidualny,  uczestnicy spotkali się  na parkingu przy kościele św. Łukasza w Skórkowicach. Chętni do udziału w wydarzeniu turyści przybyli  z Łodzi, Końskich, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Przedborza, Białaczowa i oczywiście Żarnowa. Sporą grupę stanowili też członkowie Stowarzyszenia „Skórkowice i okolice” i Koła Gospodyń Wiejskich w Skórkowicach. Po oficjalnym rozpoczęciu i przypomnieniu zasad regulaminowych, była okazja do wręczenia uprzednio zdobytych odznak. Członkini  Koła Terenowego PTTK w Żarnowie, Blanka Jakubowska otrzymała brązową odznakę turystyki pieszej , natomiast pięciolatka Julia Szołowska z Białaczowa odznakę  „Siedmiomilowe buty” w stopniu złotym. Dla wszystkich turystów biorących udział w wycieczce przygotowano pamiątkowe plakietki upamiętniające imprezę.

Zwiedzanie Skórkowic rozpoczęło się od kościoła św. Łukasza, następnie turyści przeszli na teren cmentarza parafialnego, aby zobaczyć kapliczkę słupową i kwaterę żołnierzy z I wojny światowej oraz Izbę Regionalną w miejscowej bibliotece. Historię miejscowości zaprezentował wójt gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki  podkreślając, że liczy  ona co najmniej  700 lat, bowiem pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1313 r.  Kościół św. Łukasza i cmentarz w Skórkowicach, przedstawiali kolejno: Hubert Szulc, Przemysław i Barbara Ciszewscy.

W Izbie Regionalnej w Klewie

Po zwiedzeniu trzech w/w obiektów krajoznawczych, turyści udali się w stronę Poręby, idąc następnie do rezerwatu przyrody „Diabla Góra”. Prowadzący  wycieczkowiczów  Przemysław Ciszewski i Hubert Szulc, zatrzymywali się  przy pomnikach poświęconych walkom partyzantów z Niemcami w okresie II wojny światowej, zapoznając bliżej turystów z historią tamtych dni. Dłuższy odpoczynek z posiłkiem turystycznym i zwiedzaniem Izby Regionalnej w domu Barbary i Przemysława Ciszewskich zaplanowany był w Klewie.

Tutaj wręczone zostały srebrne Turystyczno- Krajoznawcze Odznaki Gminy Żarnów osobom, które spełniły wymogi regulaminowe. Byli to: Urszula Jędrasik z Żarnowa, Mirosława Firmowska z Łodzi, Wojciech Pasek i Ada Dębowska z Końskich oraz Hubert Szulc, Maksymilian i Maja Szulcowie ze Skórkowic.

Julia Szołowska z odznaką "Siedmiomilowe buty"

Łącznie w tym roku przyznano osiem odznak,  z czego siedem po opisywanej sobotniej wycieczce.

Część turystów powędrowała dodatkowo do pomnika w Klewie – Borkach upamiętniającego bitwę 25 pp AK pod Diablą Górą.  Końcowym punktem wędrówki pieszej, był parking przy kościele w Skórkowicach, z którego turyści rozpoczęli imprezę. Podsumowując należy dodać, iż w zamierzeniach żarnowskiego oddziału PTTK, są  planowane dalsze wycieczki umożliwiające zdobywanie odznak regionalnych.

Pomnik w Klewie - Borkach upamiętniający bitwę 25 pp AK

Włodzimierz Szafiński