Z przyjaźni i o przyjaźni

Z przyjaźni i o przyjaźni

 

Piotruś i Karkonosz to saga o przyjaźni. Wszystko zaczęło się 4 lata temu, przed wakacjami, podczas spotkania w Karkonoskim Parku Narodowym.

Dziennikarz i zarządzający mediami społecznościowymi w KPN Piotr Słowiński oświadczył, że spędzi urlop nad Bałtykiem. Wówczas Barbara Wieniawska-Raj szybko narysowała łysą, wystającą z wody głowę oraz fale sinic w bałtyckiej toni. To był pierwszy historyczny obrazek z serii. Rysunek „Piotruś i sinice” trafił do sieci, gdzie wywołał lawinę komentarzy i uśmiechów.

Narysuj coś jeszcze, poprosił Piotr, a Barbara, która miała ochotę poćwiczyć kreskę, nie dała się długo namawiać. Tak powstały kolejne morskie Piotrusie, a pierwszy karkonoski został narysowany już po powrocie Piotra w ukochane góry. Wkrótce do Piotrusia dołączył Karkonosz. Wówczas była to już najprawdziwsza seria Piotruś i Karkonosz. Bohaterowie poznawali się, kłócili, godzili, a wkrótce zaprzyjaźnili. Kontemplowali uroki najwyższych dolnośląskich gór, wędrowali, pracowali, uczyli turystów poprawnych zachowań. Rysunki powstawały jeden za drugim, nawiązywały do pór roku, aktualnych wydarzeń czy dat z kalendarza, zawsze w odniesieniu do Karkonoszy. Za każdym razem wywoływały uśmiech.

W ciągu dwóch ostatnich sezonów zimowych Piotruś i Karkonosz włączyli się także
w działania Karkonoskiego Parku Narodowego w zakresie propagowania zasad bezpiecznego zachowania w górach. Jako twarze akcji trafili nawet do wrocławskiej i ogólnopolskiej telewizji.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Słowiński, Barbara Wieniawska-Raj