Wędrówki na XXIV Rajdzie Niepodległości

7 listopada odbył się Rajd Niepodległości. Była to już 24 edycja imprezy! Dotychczasowe organizowane były we współpracy oddziałów: PTTK Końskie i PTTK Żarnów. Tegoroczna  edycja została zorganizowana przez PTTK Końskie i odbyła się na trasie okrężnej: z Końskich przez Koczwarę, Pomyków i Piłę do Końskich. Podstawowe cele rajdu to: uczczenie 102 rocznicy odzyskania niepodległości, podkreślenie jubileuszu 85 lecia O/PTTK w Końskich i 35 lecia Klubu Turystyki Aktywnej „Pasat”, poznanie walorów krajoznawczych Ziemi Koneckiej oraz włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Poznajemy Polskę z PTTK”. W imprezie wzięło udział 110 osób, które pokonywały trasę w małych grupach (do 5 osób) lub indywidualnie (z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne).

lipiec-wrzesień/3(3)2020

Na starcie każdy z uczestników podczas weryfikacji otrzymywał opis trasy i wyruszał na samodzielny spacer.  Trasa rajdu była tak pomyślana, aby turyści mogli przejść obok miejsc pamięci narodowej, a chętni rozwiązać edukacyjną zgadywankę związaną z postaciami historycznymi walczącymi o naszą niepodległość.  Jak zwykle w rajdzie uczestniczyli piechurzy z woj. świętokrzyskiego (Kielc, Skarżyska Kamiennej i Końskich) i łódzkiego.  Oddział PTTK w Żarnowie reprezentowany był przez 41 osób. Byli to członkowie i sympatycy, w tym kilkoro dorosłych i 27 uczniów z Białaczowa. Dla podkreślenia patriotycznego charakteru imprezy, uczniowie SP w Białaczowie odbyli spacer z biało - czerwonymi flagami. Już na starcie uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe z wypisanymi na odwrocie numerami startowymi. Po dojściu na metę szczęśliwe numery dawały prawo do odebrania rajdowych upominków.

Na zakończenie imprezy, każdy turysta otrzymał na koniec dyplom – certyfikat potwierdzający udział w imprezie oraz mógł skorzystać z pamiątkowej pieczątki. Dla zdecydowanej większości turystów ważne było uzyskanie punktów do odznaki turystyki pieszej, a także do regionalnej odznaki „Turysta Ziemi Koneckiej”. Przestrzegając zasad obowiązujących w okresie epidemii, organizatorzy nie inicjowali wspólnego rozpoczęcia i zakończenia rajdu, a każdy z uczestników traktowany był indywidualnie. Pomimo tego turyści ocenili imprezę pozytywnie, doceniając starania grupy organizatorów z PTTK Końskie.

Włodzimierz Szafiński