Hubal VIII Rajd

Rajd historycznym szlakiem po ziemi koneckiej

9–10 kwietnia 2022 roku już po raz ósmy odbył się wojskowy Ogólnopolski Rajd Pieszy „Major Hubal” zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem Łódzkim PTTK im. Jana Czeraszkiewicza pod patronatem honorowym Muzeum Niepodległości w Warszawie.

W związku z obchodami 125. rocznicy urodzin mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” do wsparcia i pomocy w organizacji rajdu włączyły się: miasto Radoszyce, miasto Końskie, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie Delegatura w Kielcach, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radoszyce oraz 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

W tym roku rajd przebiegał po ziemi koneckiej. Trasa rozpoczęła się w Cisach, przy pomniku poświęconym pamięci Marianny Cel ps. Tereska. Uczestnicy rajdu poznali historię jedynej kobiety służącej w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego mjr. Dobrzańskiego „Hubala”. Następnie udali się do Zych, gdzie przy byłym domu gajowego Jana Barana, pod pomnikiem upamiętniający pobyt mjr. „Hubala” we wsi oraz represjonowanych mieszkańców udzielających hubalczykom pomocy, wraz z władzami samorządowymi Radoszyc, złożyli wieniec i zapalili „Płomień Pamięci”. Poznali też historię powstania Oddziału Wydzielonego WP, po czym udali się w stronę Radoszyc. Pierwszy dzień rajdu zakończyło spotkanie autorskie w Końskich z Andrzejem Dyszyńskim, prezesem Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”, współautorem najnowszej publikacji Krubki. Mjr Hubal – munduru nie zdejmę, broni nie złożę…

Drugiego dnia grupa najpierw udała się pod pomnik poświęcony pamięci mjr. Henryka Dobrzańskiego w Końskich, po czym zwiedziła klasycystyczny zespół parkowo-pałacowy wzniesiony przez Jana Małachowskiego w latach 40. XVIII wieku. Uczestnicy rajdu byli też w rezerwacie przyrody nieożywionej „Gagaty Sołtykowskie” oraz rezerwacie „Skałki Piekło” pod Niekłaniem, aby podziwiać zachowane jurajskie ostańce piaskowe.

Rajd zakończono w Furmanowie pod Dębem Hubal, gdzie uroczyście wręczono zdobyte przez uczestników kolejne stopnie Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK Śladami mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz wręczono podziękowania i wyróżnienia. Ostatnim wydarzeniem rajdu było spotkanie autorskie z Jackiem Lombarskim, autorem publikacji Major Hubal. Fakty, legendy i mity, podczas którego autor przedstawił jej drugi tom.

W tym roku w rajdzie uczestniczyło około 60 osób z całej Polski, w tym z Dziwnowa, Żyrardowa, Łodzi, Lublina, Cycowa, Włodawy oraz Tomaszowa Mazowieckiego.

Tekst i zdjęcia Marcin Reczycki