Relacja z obchodów 140 urodzin Orłowicza na Kopie Biskupiej

 

140. urodziny Mieczysława Orłowicza na Kopie Biskupiej

Dolek Mikulec, członek honorowy PTTK, oraz działacze Oddziału PTTK w Głuchołazach zorganizowali uroczyste obchody 140. rocznicy urodzin Mieczysława Orłowicza. 

W dniach 18–19 grudnia.2021 roku na Biskupiej Kopie spotkali się przewodnicy, przodownicy turystyki górskiej i krajoznawców. W sobotę 18 grudnia uczestnicy zlotu przeszli trasę do Schroniska Pod Biskupią Kopą Głównym Szlakiem Sudeckim (GSS) od strony Jarnołtówka. Na miejscu spotkało się 37 osób: krajoznawców, przewodników sudeckich oraz kadra przodowników turystyki górskiej województwa opolskiego. Swą obecnością zaszczycili imprezę Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK; Waldemar Brygier, autor przewodnika po Głównym Szlaku Sudeckim, oraz Lucjusz Bilik, prezes Oddziału Regionalnego PTTK w Opolu i członek Zarządu Głównego PTTK. Organizatorem zlotu był Głuchołaski Oddział PTTK, reprezentowany prezesa Jerzego Chmiela. Przedstawicielem lokalnego samorządu był Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz.

Spotkanie rozpoczął Adolf Mikulec, nestor opolskiej turystyki, członek honorowy PTTK. Podzielił się wspomnieniami z obchodów 100-lecia urodzin Mieczysława Orłowicza: Pamiętam, niedziela 6 grudnia 1981 roku była mroźnym, zimowym dniem. Do schroniska pod Biskupią Kopą, pokrytą śniegiem drogą, dobrnęli członkowie Oddziału PTTK z Nysy. Grupa liczyła około 30 osób. Przynieśli marmurową płytę, na której inskrypcję poświęconą Orłowiczowi wykonał Kazimierz Staszków z Nysy. Montaż tablicy na ścianie schroniska w mroźny dzień był trudnym zadaniem. Z kolegami: Kazimierzem Staszków, śp. Wacławem Romińskim i śp. Lucjanem Krzystkiem zawiesiliśmy tablicę wysoko na frontowej ścianie schroniska. Dobrze trzyma się w tym miejscu już 40 lat.

W trakcie części szkoleniowej zlotu uczestnicy obejrzeli prelekcję multimedialną wygłoszoną przez J. Kapłona, przedstawiającą sylwetkę i pracę M. Orłowicza, patrona GSS. Prezes ZG PTTK wzbogacił wystąpienie wystawą unikatowych pamiątek związanych z działalnością M. Orłowicza w 20-leciu międzywojennym i po II wojnie światowej. Prelekcję na temat historii powstania i wydawnictw dotyczących Głównego Szlaku Sudeckiego zaprezentował W. Brygier, autor przewodnika. Następnie każdy z uczestników zlotu otrzymał egzemplarz nowego przewodnika po GSS z okolicznościową wklejką z logiem województwa opolskiego, a autor przewodnika każdemu z uczestników wpisywał indywidualną dedykację. Późnym wieczorem uczestnicy wspólnie weszli na szczyt Biskupiej Kopy. Rozpalono ognisko, uczestnicy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i piosenki turystyczne. W dużej sali schroniska długo rozbrzmiewały stare i nowe piosenki turystyczne, śpiewane przy akompaniamencie gitary. W niedzielny poranek uroczyście odsłonięto umieszczoną na ścianie Sali Turystycznej schroniska tablicę upamiętniającą 140. rocznicę urodzin M. Orłowicza, pomysłodawcy powstania Głównego Szlaku Sudeckiego i jego patrona. Na tablicy umieszczono emblematy fundatorów oraz herb województwa opolskiego. Tablicę odsłonili uczestniczka uroczystości 100-lecia urodzin M. Orłowicza Elina Romińska i burmistrz Głuchołaz E. Szupryczyński.

Podczas spotkania prezes J. Kapłon wręczył Marcinowi Husakowi, przewodnikowi z Prudnika, przyznaną przez ZG PTTK Złotą Honorową Odznakę PTTK. Medal za zasługi dla turystyki górskiej, przyznawany przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK, odebrał dr Paweł Szymkowicz, przewodnik z Głuchołaz. Cała impreza odbyła się w miłej atmosferze z zachowaniem procedur związanych z reżimem sanitarnym.

 

Teresa Chmiel

Oświadczenie Chmiel T.