Zlot krajoznawców w Nysie

W trzecią sobotę maja 2023 roku w Bastionie św. Jadwigi w Nysie spotkali się krajoznawcy z Nysy, Brzegu, Prudnika oraz Opola na I Zlocie Instruktorów Krajoznawstwa i Krajoznawców Województwa Opolskiego.

Jarosław Srębacz, nasz przewodnik po Nysie, przedstawił plan wycieczki. Poprowadził nas ulicą Kowalską na Rynek Solny, gdzie zwiedziliśmy kościół Wniebowzięcia NMP wraz z podziemiami. Po wysłuchaniu historii zakonu jezuitów w Nysie udaliśmy się do bazyliki pw. św. Jakuba i św. Agnieszki. Z dachu dzwonnicy podziwialiśmy panoramę Nysy.

Po zwiedzeniu rynku wróciliśmy do Bastionu św. Jadwigi, gdzie obejrzeliśmy film „Podwodna misja – MS Piłsudski”. Nie był to zwykły seans. Otrzymaliśmy gogle VR oraz słuchawki i całkowicie przenieśliśmy się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat. Niezapomniane przeżycie. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stworzony przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” popularyzuje historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality w wielu miejscowościach Polski. Tym razem zawitał do Nysy.

Po seansie poszliśmy na cmentarz, gdzie zatrzymaliśmy się przed grobem jednego z najwybitniejszych poetów nyskich, Josepha von Eichendorffa. Pani Maria Rock, która od ponad 50 lat opiekuje się grobem rodziny von Eichendorffów, opowiedziała nam historię rodu oraz przybliżyła czasy powojenne Nysy. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był Fort Prusy.

Na zakończenie zlotu uczestnicy otrzymali certyfikaty zdobycia Odznaki Krajoznawczej Twierdza Nysa oraz Miejskiego Szlaku Turystycznego w Nysie, które wręczył Jacek Ramus, przewodniczący Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa.

Tekst i zdjęcie Jacek Ramus